Expo riva 2020


Ako vo vatičke 

DSC02854.jpg

Düsseldorf/Darina Vitteková

 

Firme Joya vystavujúcej na veľtrhu GDS sa podarilo priviesť nás do rozpakov ako vzhľadom svojej obuvi, podobnej výrobkom značky MBT, tak i identickým menom majiteľa spoločnosti. Aká je teda skutočnosť?

 

Od pána Karla Müllera staršieho sme sa dozvedeli, že topánky MBT vyvinul on a značku Joya zas jeho syn, Karl Müller mladší.

Či ide o podobný výrobok, alebo novinku nám vysvetlil zástupca firmy Claudio Minder.

„Rozdiel medzi topánkou Joya a MBT je taký, že MBT má zdvihnutú a zaoblenú špicu, cez ktorú sa treba takpovediac prehupnúť. Je to typická rolovacia obuv. Naproti tomu Joya je mäkká topánka bez tvrdých častí, do ktorej sa noha ponorí. Má zaoblenú podrážku a odlišuje sa od tvrdých topánok, kde sa noha musí prispôsobiť stielke. Tu je to naopak, topánka sa prispôsobí nohe. Mohli by sme to prirovnať k zdravotnému matracu - najviac povoľuje tam, kde je na neho najväčší tlak. Joya umožňuje príjemnú mäkkú chôdzu so zaoblenou podrážkou, čím síce čiastočne zabezpečuje rolovaciu funkciu, no s MBT sa to nedá porovnať. Ide o novo vyvinutý model obuvi, ktorý je na trhu zhruba rok".

Ako sa Vám podarilo uplatniť sa za tak krátky čas ?

Začali sme predávať na nemeckom, rakúskom a švajčiarskom trhu a potom sme pribrali aj maďarský, srbský a slovinský trh. Výsledky predaja sú veľmi dobré, za prvý rok sme len v Nemecku získali viac ako 600 predajcov. A čo sa výroby týka, v tomto roku sme doposiaľ vyrobili 230 tisíc topánok, pričom minulý rok to bolo len 140 tisíc."

A ako to je so slovenským a českým trhom?

V Čechách a na Slovensku zatiaľ nie sme, ale na Slovensku plánujeme zahájiť predaj ešte tento rok".

Štatistiky hovoria o oživujúcom sa priemysle. Pociťujete to pri Vašom obchodovaní?

„Ťažko povedať. Predaj máme dobrý, no problémy sú s výrobou. Na jednej strane sú to suroviny, ktorých cena je veľmi rozdielna podľa toho, kde sa nakupujú, na druhej strane je slabé euro. Časť produkcie máme v Južnej Kórei a časť v Taliansku".

Aby to neboli len reči, pán Minder nás nechal vyskúšať si pár topánok. Zaborili sme sa do nich ako do vaty, no na rolovaciu funkciu si bolo treba trochu zvyknúť. Zdravotné účinky sme samozrejme nemohli posúdiť, pretože tie sa neprejavujú okamžite. Pán Müller mladší si rád pozrel náš časopis a vyslovil želanie spoločne sa odfotografovať, ktoré sme mu radi splnili.

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly