Expo riva 2020


Dámska konfekcia na jar a leto 2011 

Kirsten Outdoor

Dovolené je všetko a nič

 

Darina Vitteková

Foto Madrid Cibeles, Mecedes Benz Fashion Week a archív redakcie

 

Moderná móda pociťuje sentimentálnu túžbu po minulosti a nostalgicky sa obzerá dozadu, čím sa ju snaží nanovo definovať. Hlavné heslo módy na leto 2011 by teda mohlo byť - spomienky na minulosť. Móda sa pritom nezameriava na určité konkrétne obdobie, ale mieša štýly aj epochy. Bujnosť sa tak stretáva s purizmom, ostrosť s miernosťou a syntetika s prírodnými materiálmi. Je dovolené všetko a nič, nie sú stanovené nijaké hranice a obraz  vytvárajú emócie.

 

Takto by sme mohli zhrnúť dojmy z dámskej módy na sezónu jar a  leto 2011. Dizajnéri sa pohrávajú s proporciami a objemom a tento nenútený štýl charakterizujú mäkké, padavé a hodvábne materiály. Redukovane pôsobiaca ženskosť konštrukciou strihov pripomínajúca deväťdesiate roky bude poznačená purizmom. Plecia sú zvýraznené natoľko, aby vytvorili pevnú, napriek tomu padavú siluetu. Tento vzhľad sa dá dosiahnuť pohodlnými žerzejovými šatami a voľne strihanými blúzkami alebo blejzrami. Farby budú menej výrazné a skoncentrujú sa na čistú bielu, perlovú, vyblednuté sivé tóny a svetlé púdrové a pieskové odtiene s akcentnou čiernou.

 

Jemná ilúzia

Alica v krajine módy. Takýto názov evokujú zasnené a prepracované prvky, ktoré narazia na provokatívnu energiu. Hmatateľné znaky sedemdesiatych a osemdesiatych rokov sa zahalia do romantického plisovania, volánikov a bohatého drapovania. V tomto trocha protichodne pôsobiacom odevnom smere sú nevyhnutné úzke strihy a krehká silueta. Jemné dymové sukne budú zdobiť metalické prvky, jemné úplety sa budú kombinovať s voľným šnurovaním, psychodelické potlače narazia na porcelánový hodváb. Pre túto skupinu budú charakteristické krátke šaty, mäkké kardigany, rafinované štucne a bohatý biely, červený, bledomodrý a púdrový tyl.

 

Chaos je samozrejmý

Techno deväťdesiatych rokov sa stretáva s vkusom päťdesiatych rokov. Všetko sa nosí a všetko sedí. Kľúčovým slovom je kombinovanie a tento vzhľad ešte podčiarkujú divé vzory a mix farieb. Na šatách, kabátoch a rovných nohaviciach nájdeme kontrastné záhyby. Navzájom sa tu budú spájať rôzne štýly a formy, siluety budú nenútené a pohodlné a strihy voľné. Farebná škála sa pohybuje od tmavej sivej a modrej cez ostrú ružovú, červenú, marhuľovú a telovú farbu.

Chaos farieb a vzorov sme na veľtrhu SIMM videli v sekcii Natural, kde kolekcie nápadne evokovali éru hippies. Kvalitné, prevažne bavlnené a ľanové materiály pripomínali záplavou farieb Ibizu a niekde sa nevyhli až gýčovým kombináciám a vzorovaniu. V sekcii Charm prevládali inšpirácie námorníckym štýlom, ktorému budú v lete 2011 dominovať(aj) naše štátne farby - modrá, biela a červená. Klasické kolekcie sa najmä pri blúzkach pýšili skladmi, volánikmi a množstvom textilných záplat a ruží. Letná móda sa napriek istému inklinovaniu k purizmu nevyhne ani ultra minisukniam. Leto 2011 nebude klásť nijaké obmedzenia .

KirstenNicolas VaudeletMBFWMesscalinoSita MurtAnja GockelFrancis Montesinos01-MBFW_Spring.jpgBebas ClosetFrancis MontesinosMBFW_Spring_.2.jpgLaurelTCNIon FizLluiz CorujoKaviar Gauche10.jpg08.jpgDimitri

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly