Expo riva 2020


Nemecký obuvnícky priemysel v roku 2010 

Sprac.dv

 

Tlačová konferencia so zástupcami nemeckých obuvníckych združení sa niesla v optimistickom duchu. „Ak som pred pol rokom povedal, že nemecký obuvnícky priemysel štartuje do roku 2010 s opatrným optimizmom, môžem dnes povedať, že opatrný optimizmus bol oprávnený," povedal na nej Ralph Rieker, predseda nemeckého obuvníckeho zväzu HDS. 

 

Obrat za prvý polrok 2010 vzrástol o 3,6% na viac ako miliardu euro a tento rast majú na svedomí najmä niektoré zahraničné trhy," dodal.

Zaujímavé je, že napriek finančnej kríze stav zamestnancov v nemeckom obuvníckom priemysle neklesal, ale stagnoval a v prvom polroku 2010 stúpol počet zamestnancov o 2%.

Tento výsledok poukazuje na to, že v našom priemysle funguje rozšírený model obchodu. Zatiaľ čo mnohé oblasti výroby obuvi sú presťahované do východoeurópskych alebo ázijských krajín, v sídlach našich členov v Nemecku sa vykonáva dôležitá a vysoko kvalifikovaná práca ako je vývoj, technické inovácie, marketing, budovanie značky a starostlivosť o ňu. Rozvoz, výskum trhu a kontrola sú oblasti, kde sa vyžaduje vysokokvalifikovaný personál a ten sme si aj počas krízy udržali," vysvetľuje Rieker.

Pozrime sa na ďalšie ukazovatele.

Produkcia topánok v prvom štvrťroku 2010 vzrástla v porovnaní s vlaňajškom o 13%. Vzrástol predaj sandálikov o necelých 20%, čo sa vysvetľuje aj tým, že mzdy u výrobcov obuvi klesli o 10 %, čiže ceny boli výhodnejšie. No v Nemecku sa samozrejme nevyrábajú len sandále, produkcia pánskych kožených vychádzkových topánok vzrástla o 16% a koženej športovej obuvi až o približne 50%.

Síce nepatrne, no predsa stúpa aj počet zamestnancov v tomto odvetví - v medziročnom porovnaní ide o 1,9% nárast.

Vzostupnú tendenciu má aj dovoz do Nemecka, ktorý vzrástol o 5,6%, z čoho17% tvorí dovoz z krajín Únie a až 83% z tretích krajín. Priemerné ceny klesli z 8,77 eur na 8,56 eur za pár a cena za pár kožených topánok z dovozu klesla na priemer17,36 eur (-1,7%).

V oblasti importu, rovnako ako doposiaľ, dominuje Čína, ktorú nasleduje Vietnam. Zvýšil sa aj dovoz z Talianska (o 5%) a Španielska (o 11,1%).

Percentuálne stúpol aj nemecký vývoz, konkrétne ide o 6,4% vzostup. Najviac sa vyváža do Poľska, kam ide až 15 miliónov párov obuvi. Na Slovensko bolo za prvý polrok roku 2010 vyvezenej 9,1% z celkovej nemeckej produkcie.

Odborníci predpokladajú, že tento pozitívny vývoj bude pokračovať až do konca roku 2010.

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly