Expo riva 2020


Svadobná móda na rok 2011 

MayaHansen

Darina Vitteková

Foto Cibeles Novias  a archív redakcie


Organza, jemné gázy, mikado, kvalitný hodváb a čipky. To sú len niektoré z najobľúbenejších materiálov používaných na svadobné šaty v kolekciách na rok 2011. Nesmieme však zabudnúť ani na priesvitný hodváb, satén a luxusné čipky Chantilly.

 

Práve čipky sú v kolekciách na budúci rok veľmi žiadané. Dodávajú totiž šatám silnú dávku nežnosti a súčasne rafinovanosti. Vydajachtivé dievčatá a dámy si budú mať z čoho vyberať. V ponuke  nájdu modely do pása obopínajúce postavu s postupne mierne sa rozširujúcou sukňou. Pri šatách v empírovom štýle je vhodným doplnkom mašľa cez pás alebo pod prsiami, ktorá môže byť aj v inej farbe. Subtílne pôsobiacim priliehavým modelom možno dodať veľkoleposť vlečkou. Obľubu nestratili ani noblesné korzety pekne formujúce postavu a v kombinácii so širokou a bohatou sukňou vytvárajúce efekt osieho pása. V strihoch si potrpíme na asymetrickosť a v detailoch na mašle, no najčastejšie sa využívajú pletené šnúrky na aplikácie, vyšívanie na hodváb striebornou niťou alebo ručne maľované kvety a štras. Nesmieme zabudnúť na vhodnú ozdobu hlavy. Na detaily sa bude klásť čoraz väčší dôraz.

Biela farba stráca hlavnú rolu a nahradí ju celý rad prírodných odtieňov - slonovinová biela, ružová aj modrá, farba šampanského a intenzívnejšie odtiene budú mať nádych medu a zlata.

Prevládajúce formy a tvary budú charakterizovať nevesty, ktoré vynikajú silou osobnosti. Výstrihy bez ramienok alebo len na jedno rameno budú väčšinou decentné. To však vonkoncom  neznamená, že nevesty v snahe zapôsobiť na ženícha musia pohrdnúť hlbokým dekoltom alebo dokonca extravagantným modelom. Naopak, fantázii sa medze nekladú a k dispozícii budú ako nohavice tak aj kostýmy alebo dĺžky po kolená.

V každom prípade by sa ani pri svadobných šatách nemalo zabúdať na jeden dôležitý aspekt - nevesta by sa aj v tom najkomplikovanejšom modeli mala cítiť pohodlne a mať voľnosť pohybu.

Sofistikované typy žien, ktoré vedia oceniť aj tie najmenšie detaily, nezabudnú ani na zmyselnú spodnú bielizeň, ktorá tiež môže byť korzetová.

Slávnostné príležitosti klasického charakteru sú aj pre pánov udalosťou, kde sa tradície ctia viac, než by sme predpokladali. No hoci na svadbách v tradičnom duchu stále platia nepísané pravidlá pre spoločenské oblečenie ženíchov, aj do tejto sféry preniká istá dávka uvoľnenosti. Pre konvenciami nespútaných šťastlivcov je naporúdzi celý rad kreácií, pri ktorých hlavnú rolu môže napríklad hrať len snehobiela košeľa so slávnostným vsadením, prípadne doplnená vestou a peknou šatkou. Netreba dodávať, že dlhé nohavice musia dobre sedieť a môže ich zdobiť nariasený šitý pás. Iným variantom bude útle predĺžené sako doplnené košeľou s rozhalenkou. Napriek rôznym možnostiam však vždy treba dbať na kvalitu materiálu a krajčírske spracovanie, aby aj viac menej ležérne farby boli skvostné už na pohľad. A hoci ponúkaná farebná škála je skutočne veľkorysá, predsa len budú hrať prím čierna, tmavomodrá, striebristá a biela.

Klasické slávnostné odevy vychádzajú z tradičných foriem sák a už dávno tu pozorujeme odklon od ostrých  k mäkko spracovaným typom. Punc novosti týmto „staronovým" odevom dodajú novo riešené vesty, viazané uzle a iné doplnky vo farbách zhodných s róbou nevesty.

Ruben PerlottiZeduka.Maya Hansen.Ruben PerlottiNovissimaAna TorresCarlos Aro.IsabelZapardiez.Isabel ZapardiezCarlos Aro.Miquel SuayDuyosDuyosCarlos AroNovissimaNovissimaMyMMyMMyMMiquel SuayMiquel SuayMiquel SuayIsabel ZapardiezHannibal LagunaElio BerhanyerDuyosDevotaDevotaCarlos AroAna TorresMaya HansenMBFW Spring

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly