Expo riva 2020


Pánska konfekcia na jar a leto 2011 

01-CatiSerra.jpg

D Club, Praha

Foto Madrid Cibeles, Mercedez Benz Fashion Week a archív autorky

 

Viditeľnú uvoľnenosť celkového výrazu v módnom svete sledujeme už dlhšiu dobu. Je to daň za hektický život v civilizovanom svete, ktorá má za následok nielen veľké psychické vypätie, ale na druhej strane aj príjemné odľahčenie odevov. Pánska móda túto voľnosť prijíma s neuveriteľnou ústretovosťou.

 

Odľahčenie šatníka sa odohráva v dvoch rovinách - štýlovej aj fyzickej. Obe sú pre užívateľa príťažlivé a príjemné. Nový štýl je ľahko ležérny, formy sú uvoľnené a pohodlné a jednotlivé časti prinesú do odevných celkov športový a casual charakter. Veľmi jemné vláknové prírodné aj umelé materiály spracované do odľahčených tkanín a pletenín si vyžiadali nové konfekčné a technologické spracovanie. Výsledkom je casual štýl, ktorý pánske odevy ovládne predovšetkým v letnej sezóne.

 

NOVÁ KLASIKA

Nemôžeme sa nezmieniť o tradíciách, ktoré sú stále vďačnou inšpiráciou pre pánsky šatník. Podstatou transformujúcou sa do neo klasickej pánskej módy zostáva krajčírske remeslo s dokonalými strihmi. Oblek je základom - sako sa zapína klasicky na 2 - 3 gombíky, niekedy len na jeden, záklopky a goliere sú ľahko poddimenzovnaé, detaily sofistikované. Sako je len minimálne podšité, mäkko spracované a nohavice rovné, väčšinou bez manžiet. Dvojradové saká budú určené skôr na slávnostné príležitosti.

Farebnosť a vzorové kresby sú nevýrazné, z farieb dominujú šedá, piesková, tmavomodrá a čierna. Nositeľmi farebnosti sú košele, prípadne užšie viazanky a takmer nevyhnutnou sa stane šatka z hodvábu alebo gázy. Vždy vítaným doplnkom je biela košeľa s rozhalenkou.

 

CASUAL ŠTÝL

Spôsob spracovania a strihové formy tu nepoznajú žiadne hranice, ktoré by zväzovali tak výrobcu, ako aj nositeľa. Saká sú jednoradové, podobného strihu ako tradičné, ale výber farieb, ich kombinácií, vzorových námetov, materiálov, doplnkových funkčných prvkov a odľahčené spracovanie ich stavia do nových, veľmi uvoľnených dimenzií. Ďalším posunom do oblasti voľnosti sú ich kombinácie so všetkými, aj športovými typmi nohavíc, nevynímajúc ani krátke. Vítaným doplnkom sú tričká, polokošele a letné farebné košele s krátkym rukávom. Farebne sa táto skupina pohybuje v dvoch polohách. Prírodnej dominujú teplé pieskové, zlatisté, do červena hnedé, terakotové a tehlové odtiene, kým druhou sa stáva  chladná farebnosť s rôznymi odtieňmi modrej, baklažánová, zelená či tyrkysová. Farby nie sú žiarivé, ale len ľahko vyblednuté. Neoddeliteľnou súčasťou tohto štýlu sú jemné pletené výrobky, či už ide o bavlnené tričká a polokošele vo vzdušných keprových väzbách so sofistikovanými detailmi, alebo jemne pletené vysoko kvalitné pulóvre a vesty s decentným prúžkovaním, prípadne klasickými vzormi intarzie.

 

OUTDOOR A ŠPORT

Túto skupinu vo veľkej miere poznamenávajú retro nálady a snaha po autentickosti. Prvoradá je tu funkcia, ctí sa luxus materiálov aj spracovanie. Dôraz sa kladie na mnohé praktické aj ozdobné detaily, ktoré dotvárajú celkový vzhľad. Vo vzácnej symbióze tu stoja vedľa seba veľmi technické a syntetické materiály s bavlnou, ľanom, hodvábom a rôznymi zmesami. Formy budú štíhle ale pohodlné, tričká a polokošele so širokými pruhmi budú zdobiť aplikácie a klubové emblémy. Využijú sa dlhé aj krátke rovné plátené nohavice, krátke bundy, klubové saká aj nepremokavé anoraky. Farby budú klasické - tmavomodrá, biela, slnečnicová, khaki, trávová zelená, červená bordová, striebristá, tyrkysová aj jasná modrá.

 

AVANTGARDA

Avantgarda čerpá nápady z vysokej módnej tvorby. Športovému vzhľadu v luxusnom vydaní nebude chýbať kvalitná krajčírska práca, vysoko technické materiály a transparentnosť.

Pre priaznivcov tejto skupiny, ktorí budú pôsobiť ako samotárski cestovatelia, sú určené dlhé kardigany v obnosenom vzhľade, pokrčené formy a rozmazané potlače.

Hollywood osloví zákazníka vzhľadom popartu, kontrastnými vzormi, turbanmi a farbami z Orientu. Štíhle siluety, čierno-biele variácie, predĺžené dĺžky, vesty, saká bez košele a nohavice zhrnuté do vysokých topánok sa stanú typickým prejavom zákazníka inklinujúceho k divokému minimalizmu. Do výsmešného casual štýlu zase patria farby z námorníckych uniforiem, kvetinové detaily, vysoko položená pásová línia, traky a hra s bodkami.

13.jpgVictorio Lucchino.Guido_Maria_Kretschmer.jpgCruz CastilloBohento.Guido_Maria_Kretschmer04-VictorioLucchino.jpgpierre_cardin

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly