Postoj Slovákov k falošným výrobkom
Zdroj Gfk
Iba asi tretina ľudí na Slovensku má výrazne odmietavý postoj k napodobeninám značkových výrobkov. Rovnaké percento ľudí by si takýto výrobok nikdy nekúpilo. Prevažná väčšina Slovákov je naopak v budúcnosti skôr naklonená k potenciálnej kúpe plagiátu a ľudom na Slovensku by dokonca ani neprekážalo, ak by mali na sebe niečo „nepravé"a okolie by o tom nevedelo. Najčastejšie ide o športové odevné a prémiové značky zvučných módnych mien. Vyplýva to z novembrového online prieskumu spoločnosti GfK Slovakia, ktorý sa uskutočnil na vzorke 765 respondentov.
Prevažná väčšina ľudí na Slovensku (81 %) deklarovala, že má vo svojom okolí známych a priateľov, ktorí nosia alebo vlastnia imitáciu, respektíve falzifikát. Medzi päť kategórií, ktoré sú z tohto hľadiska najviac frekventované, patria tričká a pulóvre, ďalej športové oblečenie a obuv, kabelky a džínsy.
„Je evidentné, že fenomén nákupu napodobenín sa na Slovensku udomácnil a ide naprieč všetkými sociálno-demografickými skupinami. Medzinárodné organizácie odhadujú, že toto odvetvie v súčasnosti tvorí viac ako 5% svetového obchodu, pričom falošné produkty sa objavujú u stále väčšieho počtu sortimentu," hovorí Ing. Martin Mravec, Managing Director spoločnosti GfK Slovakia.
Aj keď väčšina ľudí považuje kvalitu napodobenín za priemernú až nízku, cena výrobku často preváži nad pocitom z vlastníctva originálu. Dve tretiny ľudí je presvedčených, že si raz lacnejšiu napodobeninu značky kúpia, pokiaľ bude dobre vyzerať. O niečo väčší potenciál je pritom u ženského pohlavia, čo súvisí najmä s odlišnou skladbou sortimentu oblečenia, ako aj s vyššou frekvenciou obmeny šatníka v porovnaní s mužmi.