Flash


Textilky čekají na oživení v Africe a v Arábii 

Textilní firmy, které přežily krizi, čeká rok stability, shodují se oslovení odborníci. Klíčové ale bude, zda se oživí poptávka v arabském světě a v Africe a zda na trzích výrazně nevzroste cena bavlny jakožto základní suroviny textilního průmyslu. Její zásoby jsou přitom podle obchodníků nejnižší od roku 1925.

 

Ceny bavlny výrazně vzrostly v průběhu podzimu kvůli nájezdu spekulantů a přestože za poslední týdny cena spadla o desítky procent, meziročně je bavlna stále o čtvrtinu dražší. Předpokládáme, že se na původní hodnoty už asi nevrátí. Vše bude záviset na poptávce z Číny," uvedl pro deník E15 prezident Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK) Jiří Kohoutek. Čína je největší světový producent i importér bavlny. Jen v září vzrostl její dovoz podle společnosti X-Trade Brokers meziročně o 96,6 procenta.

Vyšší náklady máme celý rok. V některých okamžicích byla cena suroviny i dvojnásobná. Doufáme, že cenová bublina brzy splaskne," uvádí finanční ředitel firmy Veba Miloslav Geisler. Největší české textilce klesly meziročně tržby o patnáct procent a musela propustit 220 zaměstnanců. „Spadla především poptávka v Africe," zdůvodňuje propad Geisler. „A částečně je to i tím, že minulý rok byl pro nás výjimečně úspěšný," dodal. Firma příští rok čeká oživení africké poptávky a nárůst tržeb o deset až patnáct procent.

A podobný vývoj tržeb čekají podle Kohoutka i ostatní textilky. „Dlouhodobá prosperita ale bude záviset na tom, zda si najdou komoditu, v níž nevládne tak silná konkurence," tvrdí prezident textilní asociace. Dobrou cestou je podle něj například výroba technického textilu či specializovaných materiálů.

Takovou cestou se vydala například českoskalická textilka Platex, jež se specializuje na knihařská plátna. Pětaosmdesát procent výroby, což jsou statisíce metrů plátna, exportuje do arabských zemí. „Pronikáme i do Spojených států s textiliemi pro tunerový a inkoustový potisk," uvedl ředitel společnosti Radek Dostál.

 

Zdroj E15.cz, Petr Svoboda

 

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly