Flash


Koža s vôňou ananásu 

9 Bags by SmithMatthias Shoe by Camper Phone cases by Dr Carmen Hijosa.jpg

Tomu sa naozaj hovorí ponímanie a realizácia v duchu ekologickej udržateľnosti. I keď sa to všetko odvíja od ananásu, lahodného tropického ovocia, ktoré o svoju pozornosť nemusí v žiadnom prípade bojovať, v skutočnosti karty tentokrát zamiešala jeho na prvý pohľad nepodstatná časť, ktorá pri bežnom použití skončí zvyčajne v koši. Strapatá ružica ostrohranatých listov tohto plodu sa vďaka dôkladnému dlhoročnému štúdiu a testovaniam spoločnosťou Ananas Anam zaslúžila o zrod inovačného netkaného materiálu PiñatexTM, podobného zvieracej koži.

 

Vyrobený z vlákien listov ananásu, PiñatexTM sa môže pochváliť sériou výnimočných vlastností. Je jemný, ľahký, pružný, jednoducho tvarovateľný a zafarbiteľný, priedušný a vzhľadom k životnému prostrediu prijateľným a absolútne neškodným materiálom. Možno ho považovať za univerzálnu textíliu, schopnú adaptovať sa pri využití na výrobu obuvi, odevov, doplnkov ale aj nábytku. Vytvorenie  PiñatexuTM podnietil regeneratívny princíp dizajnu Cradle to Cradle (pozn. tzv. biomimetický prístup k dizajnu výrobkov a systémov, rešpektujúci prírodu) a jeho cieľom je i generovať okruh pestovateľov ananásu. "Výroba PiñatexuTMprinesie nové možnosti pre farmárov ananásovníkov v rozvojových krajinách, pričom úvodné štádium je realizované na Filipínach," vysvetľuje Carmen Hijosa, zakladateľka spoločnosti Ananas Anam, ktorá má na svojom konte dlhoročné skúsenosti v kožiarskom priemysle, a dodáva: " Dôležitá časť výskumu a zdokonalenia povrchovej úpravy výrobku prebieha vo Veľkej Británií a v Španielsku".

Premiérovo v podobe prvých konkrétnych prototypov sa PiñatexTM predstavil v decembri minulého roku na Kráľovskej akadémií umenia v Londýne (Royal College of Art), ktorá je tiež  podporujúcim partnerom Ananas Anam. Prítomné brandy ako Puma,Camper a značky i dizajnéri Ally Capellino, Patricia Moore, John Jenkins, SmithMatthias, Dagmar Kestner a Julia Georgallis navrhli   produkty špeciálne pre túto príležitosť. "Mal som možnosť vidieť, aký potenciál má PiñatexTM a som nadšený z toho, koľko problémov to môže vyriešiť a koľko nových možností priniesť pre náš biznis," konštatoval Reinhold Sussmann, zodpovedný za inovačný a obnoviteľný rozvoj v značke Puma. I ďalší dizajnéri zostali príjemne prekvapení kvalitou a širokými možnosťami uplatnenia PiñatexuTM, čo potvrdzujú slová Alison Lloyd od Ally Capellino: "Nachádzam v ňom originálnu a obnoviteľnú látku, ktorú by si naši klienti mohli zamilovať."

Ako sa javí, tento „čerstvý" alternatívny materiál prekypuje vôľou presadiť sa a zrevolučniť textilný svet.

 

Na vzduchu susene vlakna ananásu 3,,.jpg3 fibres airdryed.JPG


Vlakna ananasovych listov

PiñatexTM v povodnom prevedeni

PiñatexTM v Pinuckpuck verzii so vzorovanym povrchom s hlbkovymi variacimi farieb a vyhotoveni

 Vytahovanie vlakien z ananasovych listov<<7>>
Clutch kabelka od Ally Capellino Ally Capellino Clutch bag.JPG

Taburet od John Jenkins Designs Taburet od John Jenkins Design

Prototyp topanky znacky CamperPrototyp topanky znacky Camper

SmithMatthias taskaSmithMatthias taska

Prototyp topanky znacky PumaPrototyp topanky znacky Puma

 

Mok, foto: Ananas Anam

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly