Flash


Módna revolúcia sa pýta: Kto vyrobil vaše oblečenie? 

fashion revolution.jpg

Módna revolúcia už nie je len Coco Chanel. V roku 2013 získala úplne nový rozmer. Viete, kde  sa vyrobilo vaše oblečenie?  Kto ho vyrobil a v akých podmienkach?  Koľko ľudí pracovalo na tom, aby ste dnes vyšli v oblečení do ulíc?  Stálo to niekoho život či zdravie?  Aj na toto sa pýta módna revolúcia po celom svete 24. apríla.

 

Po jednej z najväčších tragédií v odevnom priemysle sa 24. apríl označuje za deň novej módnej revolúcie. Práve v tento deň sa pred dvoma rokmi zrútila nezákonne nadstavená budova obchodného centra Rhana Plaza v hlavnom meste Bangladéša. V jej útrobách zahynulo viac než 1100 ľudí. Aj napriek narušenej statike zamestnávala na svojich horných štyroch poschodiach okolo 3100 krajčírov a krajčíriek. Dokonca boli na stenách viditeľné trhliny a budovu deň predtým evakuovali. No zamestnancov donútili prísť do práce pod hrozbou nevyplatenia celej mesačnej výplaty.

Budova sa hneď zrána preborila.

Módna revolúcia už nie je len o ženách, ktoré vymenili sukňe za nohavice či odložili korzety. Po celom svete sa zdvihla vlna odporu kvôli neľudským podmienkam v textilno-odevnej výrobe. Sama spoločnosť rozpútala revolúciu v zodpovednosti za to, čo si obliekame.

Krvavé rieky

Táto tragédia poodkryla závoj nad realitou výroby módnych odevov a fungovania módneho priemyslu. Prirodzene vznikla otázka, ktorá obletela svet - Viete, kde a za akých podmienok boli vyrobené šaty, ktoré nosíte? Príroda ktorej krajiny bola zničená pre čierne jeansy alebo oranžové pončo? Vedeli ste, že v niektorých krajiných môžu ľudia aj bez Vogue zistiť, aká farba je trendy v Európe či USA? Tá farba totiž tečie z fabriky priamo do ich rieky.


Zapojte sa aj vy!

Súbežne s USA, Britániou či Francúzskom je 24. apríl venovaný aj na Slovensku boju proti neľudským podmienkam v módnom priemysle. Myšlienku už podporili známe osobnosti ako Adela Banášová, Braňo Bruno Cimerej či Soňa Norisová. Zapojiť do módnej revolúcie sa môžete aj vy prostredníctvom sociálnych sietí alebo priamo na evente v bratislavskej ZÓNA by Refresher. „Pripomenieme si obete tejto tragédie a ukážeme účastníkom dokumenty, ako sa vyrába dnešná fast fashion. Súčasťou programu bude tiež skype diskusia s odborníčkou na udržateľnú módu Kamilou Boudovou z českej Fashion Revolution," hovorí Simona Nečasová, koordinátorka Fashion Revolution Slovensko. Viac informácií o pripravovanom evente nájdete na facebooku.

Stačí sa odfotiť

Odfotťe sa 24.4. s oblečením naruby a fotografiu zdieľajte na sociálnych sieťach s hastagom #WhoMadeMyClothes („kto vyrobil moje oblečenie", pozn. red.). Označiť možete aj konkrétne módne značky a smerovať tak otázku priamo im. Organizátori módnej revolúcie po celom svete sa opäť tešia na desaťtisíce ľudí, ktorí pod spoločným hashtagom vyjadria, že im nie sú ľahostajné príbehy ľudí, ktorí stoja v suteréne módneho priemyslu.

https://www.youtube.com/watch?v=Q1um3KglDAs

fashion revolution.jpg

 

 

Zdroj: ElaD, Fashion Revolution Slovakia

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly