Flash


Módna show Resonance rozpráva príbeh o recyklácii 

0.jpg

Textilný priemysel tvorí desatinu celkového znečistenia produkovaného obyvateľmi zemegule za rok. Nie je teda prekvapením, že sa spoločnosť Resonance rozhodla realizovať svoj ďalší ekologický projekt práve v oblasti módy. Fashion show z materiálov, ktoré by inak skončili v koši, oslávila druhý ročník a získava čoraz väčšiu pozornosť.

Módna show udržateľných recyklovaných kolekcií je nielen výbornou akciou ako posilniť koncept pomalej módy (slowfashion). Je tiež príležitosťou na prezentáciu nielen známych slovenských dizajnérskych značiek, ale aj mladých talentov odevných škôl. Vďaka neobyčajnej prehliadke mohli odprezentovať vlastnú tvorbu v duchu recyklácie alebo dokonca up-cyklácie s jednotnou témou: džínsovina („upcycling/upcyklácia" je vyššia forma recyklácie, kedy sa z odpadov a nepotrebných materiálov podarí vytvoriť úžitkový alebo umelecký predmet. Dobrým príkladom sú odstrižky látok, ktoré sa dajú použiť na zdobenie ďalších modelov).

Na móle sme videli recyklované modely minulých kolekcií Lýdie Eckhardtovej, originálne modely Lukáša Kimličku, Izabely Komjati, Zlatice Hujbertovej a Petry Kubíkovej. Headlinerom večera bola britská návrhárka SaraHan, ktorej šaty sa stali ikonou celej akcie. Nechýbali ani kreácie mladej generácie od  Lukáša Krnáča a Vivien Babicovej či študentov z Bratislavy a Svidníka.                                                                                     

Príjemným prekvapením bolo, že predstavené kolekcie boli výrazne nositeľné a milovníci plastu a slnečných kolektorov si tento krát neprišli na svoje. Na druhej strane však, ak by to tak nebolo, ťažko by sme mohli hovoriť o skutočnej recyklácií a znovu používaní.

Organizátori mysleli aj na tematické doplnky. Trblietavé štýlové kabelky z plechovkových uzáverov z dielne Zeydee mnohokrát upútali pozornosť viac než samotné odevy. Dizajnérke Denise Bizoňovej sa podarilo okrem ekologického rozmeru priniesť aj všeobecne použiteľné modely, ktoré sú svojou trblietavosťou vhodné na večer, ale tiež dostatočne urbánne na to, aby ich klientky nosili k bežným outfitom.                                                                         Tajomstvom nie je, že istá časť kolekcie z mól býva nepredajná. Tvorí sa totiž ako umelecké dielo a jeho použiteľnosť na bežný deň je mizivá. A práve táto časť sa stala korisťou, dovolíme si povedať, up-cyklácie. „Na modely pre Resonance som použila, okrem iného, aj svoje staršie modely," potvrdzuje známa dizajnérka Izabela Komjati, „ale využitie našli aj rôzne zvyškové látky, staršie šaty mojej mamy, dedkove sako a látky, ktoré sme pred dvadsiatimi rokmi dostali od Jednoty." Izabela nám tiež vysvetlila, že nejde len o myšlienku znovu používania. „Biely top z mojej kolekcie vznikol prešitím iného modelu. Momentálne má nadčasový vizuál, látka má dvadsať rokov, pôvodný top desať rokov a som presvedčená, že vydrží ešte ďalších dvadsať. Také boli vtedy materiály a aj o tom je slowfashion," rozširuje tému ekológie v móde známa dizajnérka.

 

1.jpg2.jpg

  kabelky slovenskej dizajnérky Zeydee                                                           

3.JPG

Model od britskej návrhárky SaryHan

4.JPG

Ela Dekánková, foto: René Miko

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly