Flash


Vladimír Hambálek - dobrý dizajnér vie trafiť trh 

Vladimír Hambálek

Vladimír Hambálek pokračuje v šľapajách svojho deda a dnes pracuje ako módny dizajnér pre odevné fabriky doma i v zahraničí. Popritom sa stíha venovať vlastnej zákazkovej tvorbe v duchu slowfashion, v rodinnej dielni Hambálek. Hoci sú jeho doménou obleky, kreatívne uvoľnenie nachádza v tvorbe doplnkov z exotických koží. 

 

Jeho príbeh je dôkazom toho, že ak je dizajnér dobrý a robí svoju prácu s láskou, má toľko zákazníkov, že nestíha vyrábať.

 

Zastávate pozíciu kreatívneho riaditeľa dvoch slovenských konfekčných značiek, no stíhate sa venovať ešte aj vlastnej značke Hambálek. Aký je jej koncept?

Na tvorbe ucelených kolekcií, ktoré končia na masovom trhu pracujem dennodenne pre zazmluvnené značky a fabriky. Podľa trendov a módnych tém, ktoré určujú riaditeľky nákupu vytváram pre nich návrhy vo forme podrobných skíc, konštruujem a podieľam sa na konštrukcii strihov. V prípade potreby ušijem aj prototypy jednotlivých modelov. Hambálek je skôr rodinná dielňa, než značka v bežnom zmysle slova. Je zameraná na tvorbu zákazkových, tzv. customizovaných produktov, teda klientovi na mieru. Mnohé z nich sú so súhlasom klienta zverejnené na mojich web stránkach hambalek.sk či hambalekeshop.com. A takto to plánujem aj ponechať.

 

Čo je vašou doménou v tvorbe?

Špecializujem sa na biznis a spoločenské oblečenie. Sú to najmä obleky, saká, spoločenské šaty a doplnky. Tvorba kolekcií konfekčného oblečenia má svoje pravidlá, ktoré musím dodržať, aby boli predajné. Napríklad sako so širokou klopou je síce moderné, no predám ho len piatim percentám slovenského trhu. Kreatívne vyžitie potom nachádzam v zákazkovej tvorbe pod vlastnou značkou. Zaujímavým klientom sú pre mňa aj reklamné agentúry, ktoré riešia originálne prezenty pre vyšší manažment.

 

Oplatí sa vôbec robiť náročnú zákazkovú výrobu? Vyžaduje si neustálu kreativitu, nový prístup k modelu, hľadanie riešenia pre každú jednu figúru zvlášť. Nebolo by ľahšie predávať v kolekciách?

Vždy bude existovať skupina ľudí, ktorá má konfekcie plné skrine a vyžaduje niečo originálne. Sám cítim, že záujem o ručnú výrobu jedinečných kúskov rastie. A nie je to už len staršia alebo významne bonitná klientela. Sociologické prieskumy ukazujú, že ľudia v produktívnom veku 30-35 rokov kladú dôraz na individualitu a investujú skôr do výnimočných zážitkov a originálnych vecí. Vzťah s obchodníkom sa snažia personalizovať. Podobný vývoj predpovedali aj niektoré vplyvné odevné skupiny, ktoré si začali do svojho portfólia prikupovať malé poctivé manufaktúry.

 

Kde prezentujete svoju tvorbu? Mávate autorské módne prehliadky?

Snom väčšiny módnych dizajnérov je stať sa kreatívnym riaditeľom módneho domu. Autorské prehliadky sú len prostriedkom, ako sa zviditeľniť, aby si vás spomínané inštitúcie všimli. Na Slovensku je mnoho návrhárov, ktorí si organizujú fashion shows. No predvedené modely sú nepredajné a končia len v ich skriniach. Dobrý dizajnér rozumie trhu a jeho modely sú masovo predávané. Značky, pre ktoré tvorím, predvádzajú tieto kolekcie na mólach, veľtrhoch aj výstavách. Na tieto akcie pripravujem pod mojou značkou tematické doplnky.

 

Opýtam sa ešte inak - kde všade sa môžeme stretnúť so značkou Hambálek?

Konkrétne v dvoch silných retailových sieťach na Slovensku a v Čechách. Ale aj u menších obchodníkov. Niekoľko viedenských obchodov a salónov so šitím na mieru odo mňa odoberá najmä sety kožených motýlikov, vreckoviek a manžetových gombíkov či dáždniky z dreva malaca s ručne vyrezávanými hlavami.

 

Do šitia Vás zaučil Váš dedko. Aké je to žiť v rodine, kde sa odovzdáva remeslo z generáciu na generáciu?

Keď v takejto rodine vyrastáte, máte vyššiu pravdepodobnosť, že to aspoň vyskúšate. A buď vás to chytí, alebo idete inou cestou. Ja som vedel, že módu chcem robiť od prvej chvíle, keď sa ceruzka dotkla papiera a nakreslil som prvú skicu. Neskôr ma dedo pustil za svoj šijací stroj. A to, že som sa naučil šiť a porozumel strihom, zo mňa spravilo komplexného a sebestačného človeka.

 

Dokonca aj dnes pracujete na šijacích strojoch starších než 100 rokov. Prečo?

Nie som pásová výroba, ktorá potrebuje dosahovať časovú efektivitu v rámci normohodín. Ja robím kusovku, pri ktorej mi nejde o čas strávený jej výrobou. Ide mi o presnosť. A tú tieto staré poctivé mašiny majú. Nové stroje mám väčšinu času zakryté plachtou. Nebavia ma.

 

 

1.jpg

Dedo Anton a vnuk Vladimír Hambálkovci

2.JPG

Koža z morskej raje je zákazníkmi veľmi žiadaná

3.JPG

Kožené motýliky z dielne Hambálek pýtajú aj vo Viedni

4.JPG

Podstatnú časť jeho práce tvoria návrhy kolekcií pre značky a fabriky

5.jpg

V ateliéri so svojím buldogom Matildou

6.jpg

Výrobe topánok na mieru sa venoval viac než 10 rokov

7.JPG

Vyslúžilé veterány šijacích strojov umocňujú príjemnú atmosféru rodinnej dielne...

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly