Expo riva 2020


Kašmír za pár eur: Kam sa podela výsada luxusu? 

00.jpg

Jeden z najdrahších materiálov získavaný zo srsti himalájskej ovce bol od 19. storočia výsadou európskej vyššej spoločnosti. Dnes nám výrobky z kašmíru ponúkajú už aj reťazce rýchlej módy ako H&M, Zara a Stradivarius v hodnotách pár desiatok eur. Môžeme stále hovoriť o výnimočnej kvalite?

 

 

Ronnie Lamb, veterán textilného priemyslu a konzultant pre dodávky kašmíru, hovorí jasne nie. Podľa Lamba nemôže byť pri svetri, ktorý má na cenovke iba dvojmiestne číslo, ani reč o kvalite a luxuse.

Vysoká cena nie je výmyslom vyššej triedy ani prehnanej chuti obchodníkov. Trojciferné čísla určujú striktné pravidlá, čo kašmír je a čo už nie. Vlákna musia pochádzať z podsady kašmírskej kozy, ktorá sa vyskytuje v požadovanej kvalite len v malej časti severnej Ázie. Vlákno musí byť zároveň veľmi, veľmi jemné  - v hrúbke asi jednej pätiny ľudského vlasu.

Podnikaví čínski pastieri krížia preto vzácne zviera s väčšími druhmi a získavajú vyčesávaním viac vlákien. Nie je však prekvapením, že tým trpí jemnosť materiálu.

Pred pár rokmi preto presunuli luxusné značky ťažisko svojho záujmu z Číny k jej severnému susedovi, Mongolsku. Takmer okamžite vyletel mongolský export, podľa Mongolia International Capital Corporation na takmer trojnásobok v rokoch 2009 až 2016. Rozprávkový nárast je pre púštnu krajinu tak požehnaním, ako aj prekliatím. Z kôz sa stal vzácny dobytok a až polovica populácie získala obživu v povolaní pastiera. Avšak udržať krok s obrovským svetovým dopytom sa ukázalo ako neudržateľné. Rozsiahle spásanie lúk v kombinácii s klimatickými zmenami vedie k premieňaniu pasienkov na púšte a vracia sa ako bumerang s novým problémom - ohrozuje samotný obchod s kašmírom aj nomádsky spôsob života domorodcov.

Podľa magazínu Fortune nedrží mongolská vláda v rukách opraty od záprahu, ktorý by dokázal vyviesť krajinu z tejto sebadeštrukčnej elipsy a ruku k dielu prikladajú aj komerční hráči. Parížska Kering Group, ktorá zastrešuje značky ako Gucci, Yves Saint Laurent a Balenciaga, stavila na spolupráci s neziskovými organizáciami, ktoré hľadajú udržateľnejšie modely produkcie kašmíru. Zameriavajú sa najmä na vzdelávanie pastierov v oblasti manažmentu stád, no omnoho viac príležitosti ponúka dodávateľský reťazec.

Kým sprostredkovatelia ponúkajú kilogram jemného materiálu za 150 USD, pastieri stád si prídu len na niečo okolo 20 USD. Práve týmto rozdielom sa zaberá kašmírový start-up Naadam. Jeho zakladatelia Američan Matthew Scanlan a Holanďan Diederik Rijsemus sa rozhodli vynechať sprostredkovateľov a podvihli výkupné ceny materiálu na 35 USD za kilogram. Odhliadnuc od absolútnych hodnôt, ide o nezanedbateľný 50% nárast ceny práce pre mongolských nomádov.

Dvaja ľudia s nákladnou dodávkou  a nakúpeným kašmírom v hodnote 2,5 milióna USD tak v roku 2015 vstúpili na trh, aby konkurovali gigantickým tradicionalistom ako Loro Piana. Aktuálne profitujúca mladá firma očakáva tohtoročné výnosy na úrovni 20 miliónov amerických dolárov, čo by znamenalo 400 % nárast oproti roku 2016, ale trúfalé plány úspešného start-upu smerujú ešte vyššie. Dodatočným dôkazom atraktívnej medzery na trhu je aj fakt, že vstup na trh túto jar ohlásil ďalší hráč Leimere, s rovnakým prísľubom ako Naadam - nízke ceny a kratší dodávateľský reťazec.

 

Šesť otázok o kašmíre pre Petra Grešu

0.jpg

 

Môžeme všeobecne povedať, že čínsky kašmír je menej kvalitný než mongolský alebo nepálsky?

Je ťažké zovšeobecňovať a porovnávať výrobu jednotlivých krajín, poloha továrne hrá čoraz menšiu rolu. Z Mongolska pochádza niekoľko kvalitných svetoznámych výrobcov, my zas máme šťastie na skvelých obchodných partnerov v Nepále. A v spomínanej Číne má svoju výrobu napríklad popredná luxusná talianska značka Loro Piana. Z týchto troch krajín prichádza na západný trh najvyššia kvalita, ale zároveň i množstvo falzifikátov. Pri prechádzke po Kathmandue narazíte na množstvo "kašmírových" stánkov, ktoré ale v skutočnosti predávajú výrobky z viskózy.

 

Môžu podľa Vášho názoru reťazce s rýchlou módou pri veľkých nákupoch dosiahnuť koncovú cenu, povedzme 50 eur za kvalitný kašmírový sveter?

Pri veľkých reťazcoch sa výroba maximálne automatizuje a použijú sa najnekvalitnejšie kašmírové vlákna. Výsledný produkt síce môže stáť, povedzme 50 eur, jeho kvalita je ale veľmi vzdialená produktu zo špecializovaného kašmírového butiku, kde sú svetre vyrobené ručne a z kašmírových vlákien s oveľa vyššou kvalitou.

 

Aké vlastnosti má najkvalitnejší kašmír na svete?

Ak to veľmi zjednoduším, kvalita kašmíru sa môže posudzovať napríklad podľa strednej hodnoty priemeru vlákna. Do úvahy však treba samozrejme brať i jej jemnosť a dĺžku. Všetky kašmírové výrobky, ktoré ponúkame v našom e-shope, obsahujú len vlákna s priemerom do 0,0155 mm. Len pre porovnanie - ľudský vlas má priemer približne 0,075 mm a ovčia vlna asi 0,025 mm. Na trhu sa pohybujú výrobky z vlákien s priemerom od 14 do 30 mikrónov. Samozrejme platí, čím menšia hodnota, tým vyššia kvalita.

 

Myslíte, že úplety z alpaky môžu plnohodnotne nahradiť kašmír?

Kašmír je vo svete silný pojem, no existuje viacero prémiových prírodných textílií, ktoré sú síce menej známe, ale taktiež veľmi kvalitné. Patrí medzi ne aj vlna lamy alpaka a úžitkové vlastnosti vlny alpaky a kašmíru sú skutočne veľmi podobné.

 

Existuje inštitúcia, ktorá osvedčuje pravosť kašmíru a dohliada na trh?

Ako 100 % kašmír sa podľa medzinárodných dohovorov môže označovať iba kašmírová vlna, ktorej vlákna spĺňajú isté podmienky, no vo veľkých reťazcoch často narazíte na materiál, ktorý nie je skutočným kašmírom. Žiaľ, kde ale nie je žalobcu, nie je ani sudcu.

 

Ako vnímate slovenský trh v číslach? Rastie záujem Slovákov o odevy z kašmíru?

Pozorujeme mierne stúpajúci záujem. Kvalitný kašmírový sveter je však nákladným luxusom, teda zákazník si ho nekupuje pravidelne. Ide skôr o výnimočnú udalosť a dlhodobú investíciu. Pri správnej starostlivosti vydrží kašmírový kúsok v šatníku dlhé roky, nevybledne a nevyťahá sa.

 

Kto je Peter Greša

Je majiteľom rodinnej firmy, ktorá prevádzkuje prvý a najväčší obchod s kašmírom na Slovensku. Od roku 2011 predáva výrobky z kašmíru výlučne prostredníctvom e-shopu kasmir.sk. Vysokú kvalitu luxusných produktov s nepálskym pôvodom potvrdzuje aj globálne portfólio zákazníkov z viac než 50 krajín sveta vrátane Ázie, Blízkeho aj Ďalekého východu či Južnej Ameriky.

 

Zdroj: Fortune, Europeedition, No.16/ 2018, sprac. Elena Dekánková

 

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly