Flash


POŽÁR BUDOUCÍHO MUZEA TEXTILNÍ VÝROBY 

0.jpg

Jistě nikomu, koho zajímá a zajímala česko-slovenská textilní výroba, neunikla před Vánocemi zpráva o velkém požáru v Krnově. Hořel a snad úplně neshořel odvážný projekt města vytvořit v památkově chráněné budově v centru textilní muzeum.

 

O co šlo?? Karnola, velký podnik na výrobu vlnařských tkanin, který vznikl po válce z menších celků drobných i větších podnikatelů, měl výrobní budovy i v okrajových lokalitách a v centru, už ve zmíněném domě svůj velím, včetně mozku podniku, desinatury. Co je desinatéra? Je to pracoviště, kde se zpracovávají podměty světových trendů, nápadů podnikových desinatérů, včetně technické dokumentace, rodí se tu nové kolekce. Sem patřila i dílna s tkalcovskými stavy a dalšími přípravnými mechanismy, na kterých se první prototypy ověřují. Součástí byl i sklad barevných přízí různých dimenzí, barev a efektů a taky podniková dokumentace vzorků (tady zase nejméně 70 let stará ).

Po likvidaci podniku na přelomu století bylo vyvinuto bezmezné úsilí zachovat pro budoucí generace tento celek jako muzeum s možností pořádání výstav a workshopů. Město na tuto výzvu postupně přistoupilo a pomocí různých dotací a grantů se začal rodit konečný projekt. Nutno předeslat, že veškeré strojní zařízení bylo historické (často víc než 100 let staré) a že by tímto způsobem byla přiblížena veřejnosti a školám mechanická textilní výroba, vzniklá po průmyslové revoluci. Navíc by se návštěvníci dozvěděli, jak se kolekce tkanin vytvářeli kdysi.

Tento, ještě nedokončený projekt, mohl vzít za své při požáru nepřístupné budovy. Zničeno bylo mnoho budoucích exponátů nenávratně, některé se už restaurují. Musíme jen doufat, že nepřijde jiná nečekaná pohroma. Pozemek v zajímavé lokalitě je u řeky!

ohořelý dokument ÚBOK-u

 

D-club, foto: archív Karnola

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly