Flash


Módny priemysel v Portugalsku prežíva svoj boom 

0.jpg

Módny biznis a odevný priemysel si ľudia roky spájali skôr s Talianskom. Textilný priemysel v Portugalsku však v súčasnosti rastie. Viaceré fabriky v celej krajine prekvitajú. Dokonca šijú aj pre prestížne módne značky, ako Zara, Tommy Hilfiger, či pre Victoria Beckham. O situácii v odevnom priemysle v Portugalsku sme sa porozprávali s riaditeľom firmy Calvelex Césarom Araújom.

 

 

Portugalsko nebolo kedysi krajinou, kde by pred dvadsiatimi rokmi prekvital módny biznis. V súčasnosti nastal progres aj v oblasti vzdelávania v módnej brandži. Aká je situácia v módnom biznise u vás dnes?

Pred dvadsiatimi rokmi sme nemali ideálne podmienky pre módny biznis. Potrebovali sme získať kreatívne nápady a takisto dobré kontakty so zahraničnými odevnými firmami. Naši klienti totiž potrebujú kvalitné nápady. Pred dvadsiatimi rokmi si u nás v Portugalsku všetci mysleli, že odevný priemysel u nás nemá žiadnu budúcnosť. No my sme to nevzdali a založili sme módne školy, továrne a dokázali sme, že ručne robený textil rozhodne nezničí odevný priemysel. Ďalšou vecou, v ktorej sme však silní, je tradícia rodinného biznisu v Portugalsku. Továrne a výroba odevov sa u nás dedí z generácie na generáciu.

 

Je textilný priemysel jednou z najúspešnejších odvetí priemyslu u vás?

Klient si v Portugalsku môže kúpiť a objednať čokoľvek. Môže tu založiť fabriky na výrobu odevov, objednať si oblečenie podľa svojich predstáv a celkovo sú možnosti u nás nesmierne bohaté. Možno aj vďaka tomu je módny biznis v Portugalsku jedným z najlepších na svete. Módny biznis je u nás zameraný na strednú kvalitu módy.

 

Spomínali ste, že už roky pracujete v rodinnom podniku, ktorý sa zaoberá módou. Rovnako výhodné je pre vás nakúpiť a založiť si fabriky v celej Európe. V čom ešte spočíva váš úspech?

 V Portugalsku sú odevné fabriky všade naokolo. V Taliansku na jej založenie potrebujeme jeden týždeň. Dôvod prečo sme my takí úspešní spočíva v rýchlosti. Vieme vyrobiť produkt naozaj v expresnom čase. Portugalsko má momentálne kapacity, že dokážeme ušiť oblečenie za štyri až päť týždňov. Ak by to bolo viac mesiacov, už výroba trvá neskutočne dlho. Všetko vieme zmanažovať do piatich týždňov. Od návrhu módnych kúskov až po ich realizáciu.

 

 

1.jpg

pracovná zmena v odevnej firme Calvelex

<<2 >>Calvelex spolupracuje aj so značkou JOOP!

3.JPG

César Araújo, riaditeľ Calvelex

 

Petra Hüblová, foto: archív autorky a Calvelex

 

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly