Expo riva 2020


Trendy košiel na rok 2014 

0.jpg

Pánske košele majú dlhú históriu, ktorej počiatky siahajú až niekam do staroveku. V priebehu dlhodobého vývoja dosiahli košele svoju terajšiu podobu a formu, ktorá sa vo svojej podstate po dlhší čas už výrazne nemení. Košeľa je ikonickou súčasťou novodobého outfitu a pánsky šatník, či už ten tradičný, športový alebo streetstylový sa bez nej nezaobíde. Košele sprevádzajú mužské pokolenia po celý život pri dennom používaní aj pri významných spoločenských a slávnostných príležitostiach.

Aj keď si už bez nej pánske oblečenie dokážeme predstaviť a často je nahradená tričkom či polokošeľou, sú oblasti, kde je úplne nevyhnutná. Nejde len o spoločenskú nevyhutnosť, košeľa je mimoriadne obľúbenou odevnou súčasťou vo všetkých ročných obdobiach a pri jej súčasnej podobe a funkcii nevzniká žiadna veľká potreba tento fakt meniť, ani v blízkej ani vo vzdialenejšej budúcnosti.

Formy
Krédo košieľ je jednoznačné: pohodlie a užívateľský luxus, umiernené formy a žiadne excesy. To platí všeobecne, iba spoločenské, svadobné či avantgardné typy a dizajnové kreácie majú tendenciu meniť zabehané poriadky.

Tradičné košele
Košeľa do obleku alebo saka bude v casual štýle a má všetky náležitosti dobrej košele - je pohodlného strihu, u niektorých typov je zoštíhlená v objeme bez toho, aby obmedzovala voľný pohyb. Golier je v strednej veľkosti s umiernenou podgolierovou časťou v klasickej forme alebo sa využívajú typy s otvorenými špičkami. Zapínanie je umiestnené v prehybe alebo do prešitej légy, manžety majú bežnú dimenziu, niekedy majú rukávy pre zvýšené pohodlie predĺžený rozparok s ďalším gombíkom. Pri letných typoch môžu byť aj krátke rukávy. Dôraz sa kladie na detaily - zdvojené sedlo v chrbtovej časti, s výšivkou loga výrobcu na rubovej strane, gombíky so značkou, kontrastné prešívanie a odlišná farba nite, ktorou sú prišité gombíky. Na ľavej strane v prsnej časti je našité jednoduché vrecko.
Z materiálov jednoznačne víťazí jemná česaná bavlna a plátnové, keprové a vzdušné perlinkové väzby na letné obdobie alebo ich variácie.
Farebná škála je široká od jemných, ľahko zastrených pastelov cez výrazné farby, až po temné. Zo vzorov víťazia prúžky a jemné rastrovanie, drobné kocky a kára, mini motívy, ale aj jednofarebné typy. Potlače v drobných kvetinových alebo geometrických motívoch budú vítaným spestrením tejto klasickej tematiky.

Košele na šport a voľný čas
Športovo riešená košele bude síce tiež v tradičnej forme, jej detaily, použitý materiál, vzorová tematika aj farebné kombinácie ju však posunú do trochu odlišnej sféry využitia. Táto košeľa bude opäť v štíhlom, dobre padnúcom strihu, golier bude skôr menší, často s prepnutými špičkami na gombíky, s jedným alebo dvoma vreckami v prsnej časti, prevažne so zapínacou pätkou. Aj prípadná léga bude zvýraznená prešitím práve tak, ako menšie manžety alebo zakončenie krátkych rukávov. V chrbtovej časti môže zvýšené pohodlie podporiť malý protizáhyb. Zaujímavé budú detaily v podobe podšitých golierov, spodných častí golierov, sediel, manžiet i lég odlišnými vzormi alebo farbou materiálu, farebného prešívania, rozšírenej spodnej bočnej časti s vloženým klinom, farebných aj rôznofarebných gombíkov.
Odlišné budú použité materiály, aj keď bavlna aj tu víťazí, môže však byť zmiešaná s viskózou, ľanom, prípadne malým podielom syntetických vlákien. Na zimné obdobie prinesú zatepľovaciu funkciu ľahko česané typy bavlnených tkanín, v lete potom chladivé štruktúry, ľahké plátno, seersucker, štruktúry a gázy.
Klasická vzorová tematika bude tiež rozšírená o potlače, tie sa najmä v letnom období môžu inšpirovať karibskými motívmi. Bude však prevládať predovšetkým geometria vo forme prúžkov, kára a kompozitných vzorov vo všetkých možných variáciách.

Spoločenské košele
Aj keď mnohé typy majú svoje, protokolom dané pravidlá a jasne definovanú funkciu, celý rad spoločenských typov sa riadi len osobitým vkusom. Košele potom môžu mať najrôznejšie ozdobné detaily - riasenie, volány na prednom diele, väčšie či naopak, malé goliere, ale predovšetkým materiál, v ktorom nechýba vysoký lesk a striedanie lesku a matu vo vzorových žakárových kresbách.
Farby - bude to predovšetkým biela, slonová kosť, perleťová, béžová, striebristá a celý rad ďalších odtieňov podľa typu a farby obleku.

Avantgarda
Tu sa medze nekladú a odevní dizajnéri prinášajú celý rad nových foriem s asymetrickými prvkami či už pri zapínaní, alebo sa hrajú s dimenziami nápadne odlišnými od štandardných vzorov. Košeľa môžu mať stojací golier alebo bude úplne bez neho, naopak veľké goliere s vysokou podgolierovou časťou majú romantický charakter novodobých "Dandy". Košele môžu mať aj predĺženú dĺžku, alebo veľké riasenie v sedlovej časti. Tieto kreácie sú módnou nadstavbou z dielní vysokej módy alebo tých, ktorí do jej radov mieria a pracujú aj s neštandardnými materiálmi, farbami a vzormi.

Hľadanie funkcie
Správa zo sveta noviniek - hľadajú sa vysoko funkčné materiály a konštrukcie, ktoré by vytvorili aj z tak prozaického kusu odevu, akým je košeľa, vysoko funkčnú súčasť. Košele, ako celok, budú zložené z častí s vyšším odvodom vlhkosti, vyššou priedušnosťou, veľmi pružnými partiami alebo takými, ktoré hrejú či chladia. To nie je sci-fi, ale japonský model. Snáď vymyslia aj to, aby sa vôbec nemuseli prať, pretože nežehlivé úpravy sú už celkom bežné. Vyššie uvedené funkčné prvky ale už poznáme z oblasti športovej funkčnej bielizne i ďalších výrobkov - prečo ich teda nevyužiť aj pri košeliach.

D club, foto: archív autora
Gaudi3.jpg

Domenico Tagliente

R+T+C6.jpg

Kigili<<5>>

TD Thomas Dean

7.jpg8.jpg

 

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly