Expo riva 2020


Trendy pánskych plášťov, kabátikov a búnd na jeseň a zimu 2014/15 

0.jpg

Kde sú tie časy, kedy pánske plášte siahali až po členky a ich "ťarcha" bránila nositeľom v rozlete. Pravda, boli nesmierne elegantné so svojou módne pretiahnutou siluetou a zabezpečovali tepelnú pohodu v mrazivých zimných dňoch. Ponáhľať sa v nich ale nedalo. Doba pokročila, nežijeme už v "ťažkých" časoch, životný rytmus je dynamický, vysoká hmotnosť odevov stráca niekdajšiu správnu hodnotu a nezväzuje v pohybe.

Všeobecne, vývoj odevných materiálov v posledných troch až štyroch desaťročiach zaznamenal prudký pokles hmotnosti, ktorý možno dosiahnuť výberom jemnejších vlákien, konštrukciami priadzí, tkanín a pletenín do odľahčených foriem, niekedy až na hranicu únosnosti a výberom správnych finálnych úprav. Tieto optimálne zvolené procesy a nové technologické postupy i kvalita vlákien sú novodobou alchýmiou, s ktorou je možné dosiahnuť požadované výsledky. Odľahčenie nesmie byť na úkor kvality a podstatných úžitkových vlastností, naopak, musí ich zlepšovať. Niekedy sa dokonca hovorí o objeme bez váhy alebo páperovo ľahkých kategóriách.
Tiež konfekčné spracovanie má svoje "nové" pravidlá a plášte, kabátiky či bundy sú v odľahčených pohodlných formách. Podstatná je istá dávka luxusu, pohodlia a možnosť príjemného užívania. Strihové konštrukcie na to myslia a nezaoberajú sa len vonkajším vzhľadom, ale aj vnútorným spracovaním, ktoré je plné funkčných prvkov. V neposlednom rade doplnia tieto jesenné a zimné typy zaujímavé detaily, ktoré obohatia mnohokrát strohé formy.

Elegantný plášť ku kolenám vychádza z klasiky, je rovný, so vsadenými aj klinovými rukávmi, s neveľkou fazónou, alebo so zapínaním ku krku a malým golierom, kedy je zapínanie často umiestnené do skrytej légy a spodná časť goliera je podšitá plstenou tkaninou alebo tkaninou v odlišnom farebnom či vzorovom vyhotovení. Vrecká sú umiestnené spravidla v šikmej polohe, s pätkou v bočnej strane predného dielu a zadná časť plášťa  má pohodlný rozparok. Strohosť vonkajšieho vzhľadu je vyvážená vnútorným vybavením s funkčnými vreckami na pánske nevyhnutnosti. Odopínacia, tepelno-izolačná prešívaná vložka je  z ultra ľahkých nylonových tkanín a s výplňou zo syntetických vlákien.
Počesané typy velúrov, flaušov aj plastických crombie striedajú vystrihané konštrukcie diagonálnych väzobných variácií kordov a koverkotov. Vzorové tematiky sú využité ojedinele a majú tradičný charakter: rybia kostra, väčší glenček či okenné káro, zastreté tartany bez výrazných farebných efektov.
Farby budú napospol klasické: škála šedých, béžových, zelená, čokoládovo hnedá, temne modrá a čierna.

Auto kabátiky sú dnes už tiež klasikou a sú konštruované ako prechodné typy medzi eleganciou a športom. Krátke kabátiky majú čiastočne tradičnú formu, ale ich dĺžka je skrátená často až na úroveň bokových partií alebo k sedacej línii. Sú to odľahčené typy vhodné do mestskej premávky a hlavne do auta, kde svojmu nositeľovi neprekážajú v pohybe. Sú vyrobené z vlnárskych tkanín väčšinou so zaplsteným povrchom v celej škále šedastých melanžových odtieňov. Ich vnútorné vybavenie je tiež bohaté, vrátane zateplených elementov.


Dufflecoat sú športové kabátiky a znovuobjavená klasika s nevyhnutnými prvkami ako je kapucňa, zosilnené sedlo, zapínanie na olivy, nakladané vrecká. Používajú  sa  obojstranné tkaniny so vzorom na rubovej strane a jednofarebnou lícnou stranou. Vzory tvoria prevažne škótske káro a jeho variácie. Tento dnes už ikonický krátky kabát má športový charakter a v určitých intervaloch sa vracia na módnu scénu vo všetkých kategóriách - pre pánov, dámy aj deti .

Vojenské námety sú inšpirované vojenskou, či už historickou alebo súčasnou tematikou. Kabáty majú často dvojradové zapínanie, širšiu fazónu, náramníky a pätky na vreckách aj sťahovacie pásky na rukávoch, ktoré  pôvodne slúžili ako funkčný element, dnes ako ozdobné prvky. Do tejto kategórie patria zimné aj jesenné trenčkoty s náležitým zateplením. Dĺžka bude pod aj nad kolená. Z farebných odtieňov siahneme na vojensky zelenú v mnohých jej odtieňoch alebo na škálu šedých farieb, temne modrú a čiernu. Avantgarda sa nevyhýba ani farebnejším odtieňom počínajúc červenou a jasnou modrou končiac.

Bundy a parky sú športovou a street style tematikou, ktorá dnes siaha do všetkých oblastí a štýlov pánskej módnej konfekcie.
Prešívané bundy sú zateplené, ale ide o objem bez hmotnosti. Sú vyrobené z tenučkých nylonových tkanín, s veľmi jemnými syntetickými vlákennými vypchávkami. Konštrukcie sú niekedy riešené s dĺžkou len do pása, ale častejšie sú vyhotovené k bokovej partii, ale aj s dlhšou dĺžkou. Patria sem aj typy s odopínacími rukávmi, ktoré môžu slúžiť aj ako vesty a aj ako zatepľovacie vložky do predošlých typov, niekedy aj do klasických športovo ladených sák. Bundy sú jednostranne aj obojstranne prešívané, s mnohými funkčnými prvkami vo vonkajšom aj vnútornom vybavení. Kapucňu majú skrytú v stojacom golieri alebo je neoddeliteľnou súčasťou bundy. Objaví sa aj iná klasika vo forme notoricky známych ľahkých prešívaných kabátikov - sák pôvodom z Talianska, s inováciou nových materiálov. Farby budú využívať syntetický lesk alebo mat, a často sa objavia aj vo veľmi výrazných odtieňoch.

Parka je športový kabátik s dĺžkou nad kolená a s otvorom na stiahnutie šnúrkou v pásovej partii, s našitými vreckami, so zapínaním na zips skrytým do légy, so zatepleným golierom, odopínacou kapucňou a s dobre vybaveným vnútorným zatepleným futrom. Budú z bavlnených tkanín vyššej hmotnosti alebo z novodobých syntetických tkanín, či zmesových typov. Niektoré kapucne budú lemované prírodnou kožušinou s vysokým vlasom. Farebnosť bude predovšetkým v neutrálnych tónoch, ale objaví sa aj lomená oranžová, zlatá, zelená, hrdzavá a hnedá.


Avantgarda
Využije všetky typy búnd, kabátov a plášťov, často ale predimenzuje alebo poddimenzuje niektoré ich časti. Krátke kabátiky ešte skráti, fazónu a golier zväčší, prešívaným bundám pridá na objeme a na parky využije kontrastné a farebne výrazné káro a kapucňu olemuje bohatou kožušinou.

Jč, foto: archív autorky

ChrommenGantAnna LockingExteberiaIon Fiz.Bugatti

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly