Expo riva 2020


Trendy dámskych plášťov, kabátikov, paliet a búnd na sezónu jeseň a zima 2014/15 

0.jpg

Súčasné zimné odevy musia hriať, dýchať, navyše nositeľa rozmaznávať a tiež ctiť módny smer. To je trend pre odevný luxus novej sezóny, ktorý vyžaduje od textílií príjemný ohmat, ľahkosť, dobre naprogramovanú štruktúru a následne dokonalé konfekčné spracovanie do odevného celku. Nesmie chýbať ani možnosť ľahkej údržby a mnoho ďalších funkcií navyše, vrátane tej základnej - ochrany pred nepriazňou počasia.

Dámsky sortiment v tejto oblasti bude široký a štýlovo zahrnie nielen eleganciu, casual, šport, voľnočasové aktivity, ale aj nekonvenčné nápady. Táto rôznorodosť bude mať spoločného menovateľa, a to je pohodlný a funkčný odev, ktorý inklinuje skôr k uvoľnenému charakteru športovej elegancie.

Dlhé elegantné plášte s dĺžkou do polovice lýtok budú skôr výnimkou vhodnou na spoločenské účely. Majú rovný strih a sú doplnené opaskom alebo majú voľnú rozšírenú  líniu písmena A. Využijú sa luxusné vlnené materiály s prímesou kašmíru či hodvábu, s vlasovými úpravami ľahkých ale kompaktných velúrov, niekedy ich zdobia vzácne prírodné kožušiny. Sú v jednofarebnom vyhotovení, s detailmi výrazného prešívania.

Kabátiky s dĺžkou nad kolená budú praktické a príjemné na denné nosenie. Strihová línia sa rozširuje k spodnému okraju alebo bude rovná. Rukávy budú vsadené, ale aj klinové. Sú s fazónou alebo golierom, majú  jednoradové zapínanie ku krku skryté do légy alebo naopak sú zdobené s výraznými gombíkmi. Časté bude aj dvojradové zapínanie so vzdialenými odkazmi na vojenské uniformy. Klasické goliere narastú do väčších rozmerov, zaujímavé budú aj tie naberané, alebo stojace. Nebudú chýbať ani typy s rôznym strihovým členením do pozdĺžnych švov či sediel s ľahkým naberaním spodných partií. Vedľa vlasových typov tkanín budú využité aj tvídy, donegal alebo naté kvality.

Plášte ku kolenám budú predstavovať štíhlu casual klasiku, často budú doplnené opaskom,  objaví sa šálový golier alebo kapucňa. Golier občas ozdobí  pravá chlpatá kožušina, práve tak, ako aj lem kapucne.
Mnoho typov kabátov bude vzdialene inšpirovaných vojenskou tematikou, kabátiky budú tvarované zvislými švami a sedlami, doplnené o nárameníky, vrecká s pätkami a sťahovacími páskami na rukávoch, časté je tu dvojradové zapínanie s výraznými gombíkmi. Patrí sem aj zimná verzia trenčkotu.
Veľmi športové budú doufflecoaty, anglická klasika, ktorá sa opätovne vracia na módnu scénu v rôzne dlhých vlnách.
Stálicami zostávajú prešívané, zateplené, prepásané alebo voľné plášte ku kolenám, často s veľkým naberaným šálovým golierom či tunelovými chomútmi.

Bundy a parky vyjadrujú rýdzo športový vplyv v tejto kategórii. Zateplené a prešívané budú v mladistvých verziách do pása, v lesklých živých farebnostiach a s kovovým leskom, tie ostatné potom ako parky alebo dlhšie bundy so vzorovým prešívaním, často s kapucňou a skvelým vnútorným funkčným vybavením s množstvom zipsov.

Kožúšky - aktuálne a mladistvé budú krátke kožúšky s vnútorným krátkym vlasom a semišovou lícnou stranou pričom sú všetky voľné strany zakončené strihom bez úpravy, často do cípov. Zapracované nie sú ani okraje rukávov a voľné zostávajú oba predné diely, ktoré sa spájajú opaskom. Je to veľmi ležérna a prijateľná forma využitia kožušín na bežné nosenie.

Netradičné kabátiky a bundičky sú z mäkkých zaplstených tkanín alebo úpletov, využívajú  efekt roztrapkaných krajov smerom ku švom. K obnoveným a trochu zabudnutým formám patria aj paletá. Objavia sa aj experimenty s asymetriou, nekonvenčnejšie formy či zavinovanie...

JČ, foto. Archív autorky

Mi – no- ro.Henry LloydGANTBrantexBrantexbugattiMiguel MarinerobugattiMiquel Marinero.bugattiJesus Lorenzo

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly