styl 2021


Moda Donna, Miláno 

Mariella Burani

Ako reagujú veľtrhy na svetovú krízuNovými nápadmi. Móda, ako vieme, patrí k odvetviam ohrozeným svetovou krízou. Móda je niečo, čo môžeme, ale aj nemusíme mať. Môžeme sa rozhodnúť aj pre možnosť musíme to chcieť, pretože radosť z kúpeného, aj keď je to len maličkosť, sa prenáša do našej radosti zo života.

Asi 90 milánskych prehliadok módnych domov, popri nich aj salóny s vlastnými prehliadkami a viac ako stovkou showroomov, zaplnili počas desiatich dní Miláno. Atmosféra bola, ako už podľa dátumu vidno, na rozhraní fašiangov a pôstu, teda radosťou z nového aj z úspechov, ktoré mnohé firmy napriek kríze majú a zároveň problémov, s ktorými sa potýkajú. Medzi také patrí aj Roberto Cavalli s krásnou kolekciou. Zachrániť kolekciu pre mladých sa ponáhľa aj Just Cavalli, pretože firma Ittierre, ktorá ju vyrába, sa ocitla v kríze. Rovnako Versace poveril výrobou svojej kolekcie pre mladých Versus firmu Byblos.

Čo priniesli prehliadky a veľtrhy Milano Donna? Aj keď tu neboli nejaké zásadné zvraty, je rad tém, ktoré sa objavili na módnej scéne. Sčasti ako spomienka na minulé 70.-80. roky minulého storočia, čiže „vintage", ale najmä ako nové podnety do súčasnosti. Je to vlastne pohyb toho, čo je do istej miery aktuálne. Pritom samozrejme obchádzajú niektoré črty minulých sezón. Napríklad cípy na sukniach sa objavujú dnes už celkom ojedinele. Ale symetria tu je a čo je zaujímavé, keďže ide o zimnú sezónu, v oblasti dekoltu. Dnes je najčastejšie strihaný šikmo, akoby bol v pohybe, a zároveň ho charakterizuje ďalšia novinka - uvoľnené viazanie. Šaty či blúzka sa na ramene viažu do dekoratívneho uzla a na sakách sa používa viazanie v rôznej výške - na prsiach či v páse. Po prvý raz sa objavili na módnej scéne nové motívy. Patrí k nim preštepované riasenie, napríklad trikrát na každom rukáve, takže vzniká pod ním akýsi bublinkový tvar. Rovnaký smer sledujú kožuchy, ako sme mohli vidieť na veľtrhu MI-FUR, ktorý patrí tiež k prehliadkam Milano Donna.

Nové kostýmy, ktoré sú charakteristické pre budúce trendy, sú doslova rozdvojené - sčasti inšpirované pánskym oblekom, sčasti plné fantázie v doplnkoch a blúzkach. Voľne riešené saká majú aj krajčírsky tradične chápané kolekcie ako napríklad v značke Giorgio Armani. K móde kostýmov patria aj sukne vo všetkých možných variáciách - od celkom krátkych cez dĺžku okolo kolien a do pol lýtok, často oživených zvonovo strihaným volánom, až po širšie plisované typy. Keď hovoríme o dôležitosti sukní, musíme sa pozastaviť nad úlohou nohavíc v budúcej sezóne. Nezmiznú z nej, aj keď očakávané širšie strihy sa nepresadili. Pretrvávajú úzke strihy aj kratšie dĺžky pod kolená. Budú sa týkať mladistvej módy, ako aj elegantnejších kolekcií.

Stovky rozmanitých kolekcií predvedených v Miláne udali niekoľko základných smerov farebnici. Pokračuje láska k čiernej, tmavosivej a tiež k bielej aj napriek tomu, že ide o zimnú sezónu. Dôležitá je tiež prírodná biela a ďalšie ľahké odtiene tejto farby spolu s leskom. Zvyšok farebnice vyzdvihuje červenú, trochu ružovej, menej fialovej a zelenej. Zato sa však prediera dlho odstrkovaná modrá, aj keď zatiaľ pomenej.

Móda na budúcu zimu bude zaujímavá a otvorená pre osobnú voľbu, vkus aj náladu.


Moda Donna z Milána? Rad krásnych kolekcií, ktoré upozornili, že si treba dať pozor na dekolty. Tie sú teraz často asymetrické. Netýka sa to len posledných výkrikov letnej módy, ale aj nasledujúcej jesene a zimy. Objavilo sa tiež množstvo voľne viazaných bolier a sák. Sám Armani trochu uvoľnil svoje strihy a ponúkol „neštruktúrované" kostýmy. Dôležitým prvkom na rukávoch aj sukniach je riasenie. Móda sa orientuje najmä na sukne aj nad kolená, ku ktorým môžu byť priliehavé nohavice alebo opäť zaujímavé aj vzorované pančuchy. Mohli sme tu vidieť aj mnoho doplnkov - šálov, opaskov, čapíc a veľa bižutérie, oproti jednoduchším strihom šiat často objemnej. V tom je vtip novej módy - dokázať spojiť minimalizmus foriem s chuťou po luxuse a účelnosť so zábavou. K farebnosti aspoň slovo - nebojme sa „takmer" bielej (off-white) a zachovajme si lásku k čiernej, rôzne oživenej aj peknej červenej a škále ružových. Trochu viac sa presadzuje modrá, menej fialové odtiene.

Mariella Burani

Miláno/Svatava Vynal

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly