styl 2021


Zlatá Fatima Junior prežila 

Zlata Fatima

Tak ako zanikol veľtrh Trenčín mesto módy, zanikli aj všetky jeho súťaže. Aspoň to tak platilo, kým skupina nadšencov a pedagógov spolu s trenčianskym samosprávnym krajom a EXPO Center nenašli spoločné riešenie, aby súťaž študentov stredných odborných škôl Zlatá Fatima Junior pokračovala ako jediný zo sprievodných programov bývalého veľtrhu.

Zlata FatimaZlata FatimaZlata FatimaZlata Fatima

Myslíme, že každého táto správa potešila, najviac však zrejme študentov a ich pedagógov a samozrejme aj našu redakciu, ktorá je fanúšikom takýchto súťaží. Veď na Slovensku to bola dlho jediná súťaž, kde si mohli študenti merať kreatívne sily. Dnes sú spolu s Módnou líniou mladých dve a obe považujeme za dôležité. Keďže sa prípravy súťaže udiali s časovým sklzom, odrazilo sa to na nižšej účasti. Zlatá Fatima Junior však bude pokračovať a veríme, že v roku 2010 opäť s účasťou, na akú sme tu boli zvyknutí.

Žiaci priniesli do Trenčína 42 prevažne silných kolekcií. Bolo už len na porote v zložení Dagmar Hilbertová z VŠVU v Bratislave (dva hlasy), Zuzana Šidlíková tiež z VŠVU, akad. maliarka Silvia Fedorová a Darina Vitteková, šéfredaktorka časopisu Móda revue ako rozhodne o víťazoch.

V kategórii Voľná odevná tvorba, kde bola zadaná téma Inšpirácia abecedou a prenos tvaru písmen do siluety odevu vyhral kolektív modelovej tvorby 2. a 3. ročníka zo Spojenej školy v Trenčíne s kolekciou Black & White. Podľa názoru poroty kolekcia sa tvarovo najviac priblížila zadanej téme a graficky vykreslila líniu písmen ako východiska.

Konfekčná odevná tvorba mala zaujímavú tému s pomerne širokými možnosťami transformácie - návrh kolekcie kokteilových šiat inšpirovaných kokteilovými nápojmi. Výhru si odniesla Gabriela Hergelová zo Strednej umeleckej školy v Trenčíne s kolekciou Avantgarda. Porota sa zhodla na tom, že táto kolekcia dobre zastúpila zadanú tému, splnila možnosti konfekčného zhotovenia a mala kultivovanú voľbu materiálu.

Oproti minulosti bola mimoriadne silno zastúpená kategória Doplnky, tentoraz s jednoduchou témou Doplnky pre mladých. Rozhodovanie práve v tejto kategórii nebolo ľahké a každý jej člen musel silno argumentovať. Bolo tu veľa modelov a mnohé z nich mali silnú výpovednú a estetickú hodnotu. To bol aj dôvod, prečo sa definitívne rozhodnutie poroty trochu predĺžilo. Prvú cenu si nakoniec do Kremnice odniesol Michal Benedikty a Tatiana Horská zo Školy úžitkového výtvarníctva s kolekciou Renesancia v modernom prevedení. Porota usúdila, že tento šperk ideálne vykresľuje motív renesančného gombíka, ktorý je zároveň brošňou. Túto dvojznačnosť podporilo aj kvalitné remeselné zhotovenie.

TOP MODEL je ocenenie, ktoré porota vždy hodnotí ako výnimočné z viacerých pohľadov.

Najviac ju oslovila kolekcia pozostávajúca zo spony do vlasov, náhrdelníka a náramku Silvie Dolníkovej, Veroniky Hladkej a Michala Šmahaja tiež zo Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici s názvom Banánová. Porota svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že kolekcia bola profesionálne tvarovo a koncepčne dobre zvládnutá a vtipne posunutá z klasického šperku do súčasného.

 

Zlata FatimaZlata FatimaZlata FatimaZlata FatimaZlata FatimaZlata FatimaZlata FatimaZlata FatimaZlata FatimaZlata FatimaZlata FatimaZlata Fatima

 

Trenčín/Darina Vitteková, foto Expo Center, a. s.

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly